Jóga z hlediska jejich forem

Mohlo by se jistě zdát, že jóga představuje jakési univerzální cvičení mající svá interní pravidla. Spousta lidí ví, že existuje nějaká power joga, ale o klasických variantách jógy mnohdy nemají tušení.

Jóga disponuje velmi propracovaným systémem, který sdružuje hned několik variant cvičení. Prvním druhem jógy je Hathajóga. Ta je mnohdy nazývána jógou fyzického rázu. Tento druh jógy je postaven na takzvaných ásanách, tedy různých terapeutických polohách těla. Tyto polohy jsou schopny protkat organismus vitalitou a jsou schopny se podílet také na rozložení energie v těle. Druhou nejznámější formou jógy je Bhaktijóga. Ta se nazývá jógou lásky a odevzdanosti Bohu. V tomto druhu cvičení žák uctívá některého z bohů. Jsou jimi Šamtá, Višnu anebo Šiva. Jogín při tomto druhu cvičení předpokládá, že dosáhne osvícení. Jóga poznání moudrosti se nazývá Džňánajóga. V této variaci jógy se jogín zabývá meditacemi, studiem a také koncentrací. Díky těmto třem činnostem se také postupem času dostane k sebepoznání spojeném s osvícením. Mnozí lidé také vyhledávají takzvanou královskou formu jógy. Ta se nazývá Rádžajóga a jedná se v podstatě o osmistupňovou stezku, kterou je třeba zdolat. Děje se tak pomocí velmi pevné vůle a sebekázně. Někteří lidé se také oddávají józe nesobecké činnosti, která se jmenuje Karmajóga. Jak již sám název napovídá, tak jogín se v tomto případě snaží vést nesobecký život a být vstřícný k ostatním lidem.

Jestliže si budete chtít pozvednout tělesnou energii, tak dejte přednost Kundaliníjóze. V té jogín pracuje s čarami a energetickými centry v celém těle. Snaží se ovlivnit tok energie. Zajímavá je také bezesporu Gurujóga, která se také nazývá jógou uctívání mistra. Začínající jogín postupně cvičí medituje s pomocí svého mistra, čímž dosáhne později osvícení.